EURÓPAI UNIÓN KÍVÜL HOZOTT ÍTÉLETEK VÉGREHAJTÁSA MAGYARORSZÁGON - ALAPOK
- Dr. Hizsák Tamás
- ápr. 2.
- 2 perc olvasás
Az EU-n kívül hozott külföldi ítéletek magyarországi végrehajtásának legfontosabb szabályait a nemzetközi magánjogról szóló 2017. évi XXVIII. törvény tartalmazza. Ez a törvény határozza meg, hogy milyen feltételekkel és milyen eljárási szabályok alapján kérhető az ítéletek végrehajtása (abban az esetben ha Magyarország és az adott külföldi állam között nincs kétoldalú vagy többoldalú nemzetközi egyezmény az adott ügytípusra).
Elismerés és végrehajtás:
A külföldi ítélet belföldi elismerése és végrehajtása kérelmezhető egy eljárásban, de akár kérhetjük először egy eljárásban a bíróságtól, hogy döntsön az ítélet elismeréséről, majd ezt követően egy másik eljárásban, hogy döntsön az ítélet végrehajtásáról (rendelje el a végrehajtást). Akkor lehet értelme külön eljárásban kérni az elismerést és a végrehajtást, ha valamilyen okból csak az ítélet elismerésére van szükségünk vagy ha kétséges, hogy az ítélet Magyarországon elismerhető-e és csak a sikeres elismerés után szeretnénk kérni a végrehajtást. (A bírósági eljárási illetékek miatt általában javasolt egy eljárásban kérni az elismerést és a végrehajtást.)

Az elismerés feltételei:
A külföldi ítélet elismerésének feltételei - leegyszerűsítve - az alábbiak:
a) a külföldi bíróság joghatósága a magyar törvény alapján megalapozott volt (azaz a külföldi bíróság jogosult volt az adott ügyben eljárni), és
b) az ítélet a külföldi állam joga szerint jogerőre emelkedett (vagy azzal egyenértékű joghatással bír), és
c) ha nem áll fenn a magyar törvényben meghatározott megtagadási okok egyike sem.
A fent említett megtagadási okok - leegyszerűsítve - a következők:
a) az ítélet a magyar közrendbe ütközne,
b) a másik fél a külföldi eljárásban azért nem vett részt, mert a bírósági iratokat számára nem kézbesítették olyan módon és időben, hogy felkészülhetett volna a védekezésre,
c) a felek között ugyanabban az ügyben a magyar bíróság előtt az eljárás már korábban (a külföldi eljárás megindítását megelőzően) megindult,
d) a magyar bíróság ugyanabban az ügyben ugyanazon felek között korábban már jogerős ítéletet hozott, vagy
e) ugyanabban az ügyben az ítéletet hozó bíróság államától eltérő másik külföldi állam bírósága azonos felek között korábban már olyan jogerős ítéletet hozott, amely Magyarországon az elismerés feltételeinek megfelel.
A külföldi bírósági vagy más hatósági eljárásban kötött egyezségek ugyanilyen feltételekkel ismerhetők el és hajthatók végre Magyarországon.
A fentieken túlmenően vagyonjogi ügyekben hozott ítéletek elismerésének további feltétele, hogy Magyarország és az ítéletet hozó bíróság állama között viszonosság álljon fenn (vagyis az adott külföldi állam is végrehajtsa a magyar ítéleteket). A viszonosság fennállásáról és az esetleges kétoldalú vagy többoldalú nemzetközi egyezményekről az Igazságügyi Minisztérium honlapján érhető el tájékoztatás: https://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/magyarorszag-es-mas-allamok-viszonylataban-a-polgari-igazsagugyi-egyuttmukodes-teruleten-hatalyban-levo-unios-es-nemzetkozi-jogforrasok
Fontos tudni, hogy viszonosság fennállásának hiányában is elismerhető az ítélet, ha
a) az ügyben a magyar bíróság joghatósága kizárt volt, vagy
b) az ügyben eljárt külföldi bíróság joghatósága a felek olyan megállapodásán alapult, amely a magyar jog rendelkezéseinek megfelelt.
A fizetésképtelenségi eljárásokra, örökléssel kapcsolatos eljárásokra, családjogi ügyekre a törvény további speciális szabályokat állapít meg. Jelen blogcikkben azonban csak az általános szabályokkal és a vagyonjogi ügyekkel foglalkozunk.
Végrehajtás:
A magyar bíróság az elismerhető külföldi ítéletek végrehajtását a magyar ítéletek végrehajtásával megegyező szabályok szerint rendeli el. A tényleges végrehajtást a bíróság által kirendelt végrehajtó végzi.
Dr. Hizsák Tamás
ügyvéd
A fenti cikk a teljesség igénye nélkül, figyelemfelkeltő céllal készült, így nem minősül jogi tanácsadásnak. Ha kérdése vagy észrevétele van, kérjük lépjen velünk kapcsolatba elérhetőségeink valamelyikén (e-mail: info@dunalegal.com, telefon: +36 1 622 0436).